Podatek Belki a konto oszczędnościowe – co warto wiedzieć?

Dziś jest: Sobota, 8 maja 2021, Imieniny: Stanisława, Wiktora
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Banki

2016-04-04

Podatek Belki a konto oszczędnościowe – co warto wiedzieć?

Zdecydowałeś się na oszczędzanie, stawiając na standardowe rozwiązanie. Wybrałeś konto oszczędnościowe, licząc na pewne zyski. Pamiętaj jednak, że wysokość wypracowanych odsetek zostanie pomniejszona o podatek od zysków kapitałowych. Co trzeba o nim wiedzieć? Czy da się go uniknąć?

Konto oszczędnościowe to jeden z najbardziej popularnych sposobów lokowania nadwyżki kapitału. Pozwala na gromadzenie oszczędności, dokonując wpłat - na dowolną kwotę i z dowolną częstotliwością. W ofercie banków dostępne są konta z dzienną lub miesięczną kapitalizacją odsetek. W obu przypadkach pobierany jest podatek od zysków kapitałowych, tzw. podatek Belki.

Podatek Belki, czyli co?

Podatek Belki to alternatywna nazwa podatku od zysków kapitałowych. Pobierany jest z wypracowanych odsetek w ramach oszczędzania na koncie oszczędnościowym. Zasady jego obliczania są proste: wystarczy od kwoty zysku (brutto) odjąć wartość 19% z tej kwoty.

Przykładowo, zysk z oszczędzania na koncie wynosi 20 zł, a 19% z tej kwoty to 3,80 zł. W efekcie twoje oszczędności powiększą się o 16,20 zł.

Kiedy naliczany jest podatek Belki?

Podatek od zysków kapitałowych (podatek Belki) naliczany jest w dniu kapitalizacji. Jest to moment księgowania zysku z konta oszczędnościowego. W zależności od wybranego rodzaju konta, podatek Belki pobierany jest raz w miesiącu (konto oszczędnościowe z miesięczną kapitalizacją odsetek) lub codziennie (konto oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją).

Podatek Belki z kont "prywatnych" a podatek Belki z kont firmowych

Konto oszczędnościowe może mieć charakter osobisty lub firmowy. W obu przypadkach zasady naliczania podatku Belki są identyczne. Można jednak zauważyć pewną różnicę.

W przypadku zysków z "prywatnych" kont oszczędnościowych, podatek pobierany jest i odprowadzany do właściwego urzędu skarbowego przez bank. Oznacza to więc, że "dopisywana" do rachunku kwota zysków jest już kwotą netto (po odliczeniu podatku). Ponadto posiadacz konta oszczędnościowego nie musi już nic zgłaszać do urzędu skarbowego.

Nieco inaczej jest w przypadku kont powiązanych z firmą - zyski nie są rozliczane przez banki. Na właścicielu przedsiębiorstwa spoczywa więc obowiązek rozliczenia podatku - zgodnie z art. 14 us2 pkt 5 Ustawy z dnia 26.07.1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy można uniknąć podatku Belki?

Jeszcze kilka lat temu podatek Belki nie zawsze był pobierany od zysków wypracowanych na koncie oszczędnościowym. Dotyczyło to rachunków z dzienną kapitalizacją odsetek. Podatek nie był naliczany za sprawą zasad zaokrąglania kwot. Wypracowane odsetki były zaokrąglane do "pełnych" kwot i dopiero od nich był pobierany podatek.

Przykładowo, po jednym dniu oszczędzania, zysk wyniósł 2,39 zł. Podatek był liczony od kwoty 2 zł, który wyniósł 0,38 zł. Po zaokrągleniu do pełnych złotych (poniżej ,050 zł zaokrąglenia dokonywało się "w dół"), podatek wyniósł 0 zł. Dopiero od zysku w wysokości 2,51 zostałby pobrany podatek z uwagi na konieczność zaokrąglenia do 3 zł (zaokrąglenie "w górę").

Obecnie zasady zaokrąglania kwot uległy zmianie, w efekcie opłacalność lokowania środków na koncie z dzienną kapitalizacją odsetek nie jest już tak duża. Oznacza to, że podatku Belki nie da się uniknąć.

 


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.