Wealth management - nowa era bankowości?

Dziś jest: Czwartek, 23 maja 2019, Imieniny: Emilii, Iwony
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Banki

2010-08-13

Wealth management - nowa era bankowości?

W związku z rozwojem tzw. private bankingu, firmy zajmujące się najzamożniejszymi klientami, muszą dostosowywać swoją ofertę do tak wymagającego odbiorcy. Wiele firm poszerza więc swoją ofertę o wealth management, który jest swoistą odpowiedzią na zapotrzebowania rynku.


Istotę wealth management stanowi kompleksowa obsługa klienta, która obejmuje nie tylko płynne aktywa majątku. Prywatni doradcy zajmują się również aktywami trwałymi. Usługi podatkowe, spadkowe, doradztwo w zakresie nieruchomości wchodzą w „standardowy” pakiet usług. W związku z rozwojem konkurencji, przedsiębiorstwa starają się poszerzyć pakiet usług, by jak najszerzej spełnić oczekiwania klientów. Wiele firm wprowadzając do swoich usług private banking – bankowość dla najbogatszych – czy inaczej klientów specjalnych, ewidentnie zaspokaja jedynie część potrzeb. Rynek wymusza na firmach przygotowywanie ofert wysoko spersonalizowanych. Tak powstała idea wealth management`u, inaczej zaspokajanie praktycznie wszystkich potrzeb klientów, gdyż usługa ta jest niezwykle szeroka i wykraczająca poza standardowe usługi bankowe. Pomysły na takie działania powstały niejako z konieczności. Jeszcze kilka lat temu, polscy klienci musieli bowiem korzystać z usług zagranicznych firm. Odpowiadając na zapotrzebowanie rynku, od kilku lat polscy klienci mogą cieszyć się ofertą z zakresu wealth management, jaką świadczą polskie placówki finansowe.

Przeglądając oferty firm najczęściej możemy się spotkać z usługami takimi jak:
doradztwo podatkowe – wyspecjalizowani doradcy, będą przygotowywali takie oferty inwestycyjne, by były jak najkorzystniejsze dla klienta od strony podatkowej.
asset management - są to usługi z zakresu inwestowania kapitału. Doradcy klienta, kierują jego portfelem by jak najkorzystniej lokować fundusze, oraz by osiągały jak największy zysk na rynku kapitałowym.
nieruchomości – pracownicy przedsiębiorstwa wyspecjalizowani na rynku nieruchomości, świadczą wysoko spersonalizowane usługi doradcze. Szczególnie jest to korzystne dla tych klientów, którzy chętnie lokują swój majątek w nieruchomościach. Doradcy będą pomagali wybrać dla klienta oferty jak najkorzystniejszą dla niego, z możliwością maksymalizacji zysku.
ocena możliwości rynkowych – doradcy zajmują się w tym obszarze możliwościami jakie oferuje rynek. Szukają takich szans i rozwiązań, by jak najefektywniej lokować kapitał klienta. Monitorowanie i analiza rynku mają na celu jak najefektywniejsze pomnażanie majątku klienta.
art banking – jest to stosunkowo nowa oferta na rynku krajowym. Jest skierowana do tych klientów, którzy pragną inwestować w sztukę. Wyspecjalizowani doradcy pomogą klientowi w wyborze odpowiednich dzieł, doradzą co jest najkorzystniejsze w danym momencie, jak powielać majątek oraz jak kolekcjonować dzieła. Jest to zatem kompleksowa usługa dla koneserów w dziedzinie sztuki.
oferty indywidualne – wszystkie oferty kierowane do klienta w celu pomnażania jego kapitału, które są wysoko spersonalizowane. Doradcy analizują rynek, wybierając takie oferty które są dla ich klienta najlepsze i najbezpieczniejsze. Tego typu usługi cechuje wysoka kompleksowość, by klient nie musiał się niczym martwić.
Usługi typu Concierge – jest to wyjątkowa usługa, która zdecydowanie wybiega poza standardowe usługi bankowości. Jest to oferta która zapewnia swoim klientom usługi typu rozrywka, organizacja wolnego czasu, podróże, opieka nad dziećmi itp. Nie sposób przy tym nie odnieść wrażenia, że usługi tego typu, jest to dopieszczanie klienta na ja wyższym poziomie.

Wealth management w Polsce i na świecie
Na rynku światowym w zakresie wealth management istnieje wiele instytucji, które obracają aktywami swoich klientów sięgającymi milionów euro. W tej dziedzinie zdecydowanym liderem jest bank UBS. Jego obroty już w 2007 roku sięgały ponad 2 bln franków szwajcarskich. Oprócz „standardowych” usług, banki oferują swoim zamożnym klientom takie usługi jak art banking czy wine banking (inwestowanie w winnice). USB swoją działalność rozprzestrzenił na wszystkie kontynenty, swoje usługi oferując najbogatszym odbiorcom. Kolejnym potentatem w tej dziedzinie jest szwajcarski kolos - Merrill Lynch, obracający finansami swoich klientów o wartości prawie 2 mld dolarów. Ponad połowa jego klientów posada aktywa w wysokości ponad miliona dolarów. Na trzecim miejscu jest Citigroup, który jest znany także w naszym kraju. Sukcesem tego banku jest fakt, że aktywa ulokowało w nim 25 tysięcy najzamożniejszych rodów na świecie i ciągle odnotowuje wzrost swoich inwestycji.

W naszym kraju nawet najbogatsi klienci nie dysponują aż takimi kwotami, jak milionerzy w innych krajach. Statystyki pokazują jednak, że polscy klienci pomnażają swój majątek, w takim samym tempie, jak bogacze z innych krajów, co czyni Polskę ciekawym rynkiem dla usług wealth management. W naszym kraju usługi „dla klientów specjalnych” oferuje większość banków. Jednak usługi stricte wealth management, oferują tylko niektóre firmy. Firmy zajmujące się tą dziedziną kapitałową, nie muszą się reklamować. Często są polecane, lub same wyszukują swoich klientów. Usługi z tego zakresu oferują swoim klientom przede wszystkim prywatność i dyskrecję. Klienci obsługiwani są często na innych piętrach, lub w ogóle w innych, specjalnych placówkach. Ponieważ oferta skierowana jest do wyjątkowych klientów, doradcy spotykają się z nimi w ich biurach lub po „standardowych” godzinach pracy. Chodzi o dostosowanie się do ich potrzeb. W niektórych przypadkach, doradcy często spędzają czas ze swoimi klientami. Grają w tenisa, chodzą na polowania, jedzą posiłki.

Wealth management zdecydowanie wykracza poza standardy, określając nową jakość. Wydaje się, że im bardziej oferta będzie wybiegała poza zwyczajowe usługi, tym bardziej odpowie na zapotrzebowania odbiorców. Obserwacja rozwoju tego typu usług, patrząc na dotychczasowe oferty, będzie bardzo interesująca.

Autor: Dagmara Kałdunek, IPO.pl
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.