Kolejny bank szykuje się do zwolnień grupowych?

Dziś jest: Czwartek, 23 maja 2019, Imieniny: Emilii, Iwony
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Banki

2009-09-01

Kolejny bank szykuje się do zwolnień grupowych?

Rok 2009 będzie rokiem pamiętnym dla branży bankowej. Z jednej strony mamy bowiem punkt odniesienia, czyli historycznie dobre wyniki finansowe za 2008, z drugiej początek kryzysu finansowego, czego efektem są tegoroczne zmiany - liczne fuzje i masowe zwolnienia. Niestety ten, kto miał nadzieję, że najgorsze za nami, powinien zrewidować plany.


To już prawie pewne. Tuż przed świętami i nowym rokiem, kolejny bank ogłosi plany grupowych zwolnień. Z pracą w banku BGŻ będzie musiało pożegnać się nawet kilkaset osób! O kolejnych zwolnieniach słychać też w Kredyt Banku, chociaż tym razem nie jest powiedziane, że będą to zwolnienia grupowe.

Co robi bank, kiedy ma słabe wyniki, sytuacja na rynku nie pozwala na zwiększenie sprzedaży kredytów, a wojna depozytowa ogranicza dochody odsetkowe? Pytanie retoryczne. Wystarczy spojrzeć na rynek i mamy odpowiedź. Na początek mamy podwyżki opłat i prowizji. Jeśli to nie starcza instytucja przystępuje do kolejnej fazy, czyli do zwolnień. Pamiętajmy, że często ponad połowa kosztów w bankach, to właśnie koszty osobowe. Zwolnienia są więc czymś naturalnym w czasie kryzysu. Z jednej strony pozwoli to ograniczyć koszty, z drugiej „zmotywować” pozostałych pracowników, z trzeciej pozbyć się części droższych osób. Takie konsekwencje jak zmniejszone morale, pozbycie się części know-how są już wliczone w cały ten proces. W ostatnim czasie wiele instytucji podjęło decyzję o radykalnym odchudzeniu swoich struktur – na równi w sieci sprzedaży jak i w centrali. Efekty tych cięć zobaczymy zapewne za jakiś czas. Faktem jest jednak, że obecnie pracy w bankowości będzie znacząco mniej – zwłaszcza w sprzedaży.

Zysk netto Banku BGŻ w pierwszym półroczu wyniósł 21,7 mln zł, a zysk brutto 28,2 mln zł. Wpływ na te słabe wyniki miały utworzone rezerwy, odpisy aktualizacyjne oraz – jak twierdzi bank, wydatki związane z rozwojem sieci. Jeśli to porównać do wyników za rok ubiegły, kiedy to bank zarobił 206 mln netto i 262 brutto, to jak na dłoni widać skutki kryzysu. Prezes Bartkiewicz nie miał zatem innego wyjścia jak sięgnąć po ostateczne rozwiązanie, czyli zwolnienia.

Źródło: PR News
Autor: Michał Macierzyński i Łukasz Radomski
Więcej na: http://prnews.pl

» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.